Genel

Yeni Evlerde Aşırı Nemi Önlemek İçin 4 Adım

İnşaat Bilimcisi Joe Lstiburek, inşaat sırasında aşırı nemi önlemek için inşaatçıların yapabileceği dört şeyden bahsediyor.

Herhangi bir evin uzun süreli dayanıklılığını sağlamanın temel unsurlarından biri nem kontrolüdür. Aslında, bugün uygulamalı yapı bilimi hakkında bildiklerimizin çoğu, binalar üzerindeki nemin etkisini araştıran erken çalışmaların sonucuydu. Building Science Corporation'ın kurucu müdürü Joe Lstiburek Ph. D., yakın zamanda Insulation Institute ile ev inşaatçılarının yeni ev inşaatı sırasında aşırı nemi önlemek için yapabilecekleri dört şey hakkında konuştu.

Ahşap Çerçevelemede Nem İçeriği

Uzmanlar, küfü önlemek için ahşap nem içeriğinin yüzde 15'ten fazla olmamasını, yüzde 19'u geçmemesini tavsiye ediyor. Bundan daha yükseği küf oluşumu ve ahşap çürümesi gibi sorunlar için zemin hazırlıyor. İnşaatçılar sadece ahşabın nem içeriğini ölçmek ve izlemekle kalmamalı, aynı zamanda nem alımını önlemek için adımlar atmalıdır. Ahşap çerçevenin korunması kritik olduğu için, Lstiburek, inşaatçıların mümkün olan en kısa sürede inşaat kağıtları ve cam takarak binada mümkün olan en kısa sürede kurumasını önerir. "Bu, çerçeveyi mümkün olduğunca kuru tutmaya yardımcı olacak ve böylece bu nem eşiğini aşma şansını azaltacaktır" dedi. “Genel olarak inşaat nemi büyük bir sorun çünkü ıslak bir binayla başlarsanız kuruması daha uzun sürer,

Hava Contası + Yalıtım

Hava yoluyla taşınan nem – özellikle uygun şekilde hava sızdırmazlığı sağlanmamış ve yalıtılmamış bir bina yapısının bozulmasına neden olabilir. Buna karşı en iyi savunma, yalıtımdan önce etkili hava sızdırmazlığı yoluyla havanın çoğunu binadan uzak tutmaktır. Lstiburek, "Hava sızdırmazlığı, duvar boşluklarında nemi önlemenin anahtarıdır ve bu, bir evi yalıtırken göz ardı edilemeyecek bir unsurdur" dedi.

Fırını Kapatın

İnşaatçılar genellikle yeni bir inşaat evindeki merkezi fırını, inşaatın bitirme aşamalarında ısıtıcı olarak kullanırlar, ancak bu, klorürlerden kaynaklanan korozyon, inşaat tozu ve fırın ve/veya havalandırma sisteminde yoğuşma gibi büyük sorunlara neden olabilir. Fırın, normal koşullar altında yoğuşmayan bir yüzey olabilir. Fırının kapatılması, fırın ve kanal sistemi içinde yoğuşmayı önleyecektir.

Vantilatör veya Nem Alma Cihazı kullanın

İnşaat nemini tamamen önlemenin bir yolu yoktur, bu nedenle Lstiburek, yukarıda belirtilen stratejilere ek olarak, inşaatçıların inşaat sırasında nemi gidermek için bir vantilatör veya nem alma cihazı kullanmasını önerir. "Bir vantilatör veya nem alma cihazı kullanmak, nemi temelden, zeminden ve ahşabın dışına çıkaracaktır" dedi. İnşaatçılar, ahşapta yüzde 15'ten daha az nem içeriği ve inşaat sırasında yüzde 70'ten daha az bir bağıl nem oranı hedeflemelidir.

Duvarlardaki Nemi Kontrol Etme

Lstiburek, daha katı enerji kurallarının enerji verimliliği için iyi olmasına rağmen, bina yoğuşması için fırsatları artırdığına inanıyor. Bina kabuğundaki nem birikimini kontrol etmek için soğuk iklimlerde sürekli yalıtım, bir iç hava bariyeri ve bir iç buhar bariyeri kullanılmasını önerir.

Çözüm

Bir inşaat sahasındaki tüm nem kaynaklarını ortadan kaldırmak mümkün olmasa da Lstiburek tarafından detaylandırılan uygulamalar, yeni inşaat evlerinde aşırı ve potansiyel olarak zararlı nem sorunlarının en yaygın nedenlerinin yönetilmesine yardımcı olacaktır.