Genel

Metal Hangarlarda Yoğuşma Nasıl Durdurulur

Soğuk bir sabah, mutfak pencerenizin pervazında dumanı tüten bir fincan kahve hayal edin. Buhar, sıcak sıvıdan yükselirken, soğuk pencerede yoğunlaşır ve yoğun bir buhar bulutu bırakır.

Şimdi kahveyi iç.

Kahveyi içtiğiniz zaman, pencere camındaki yoğunlaşma bulutu gitmiş, buharlaşarak tekrar havaya karışmıştır.

Kahvenizden çıkan buhar için geçerli olan aynı prensip, metal hangarlar için de geçerlidir.

Metal hangarlarda yoğuşma yaygın olarak bildirilen bir sorundur

Kulübenin çatısının içi suyla akıyor ve bu nemli ortam orada depolanan eşyalarınız için zarar vericidir. Metal aletler paslanır, kumaşlar küflenir, bu sorunu çözmenin bir yolu olmalı.

Neden özellikle metal hangarlarda yoğuşma oluyor?

İlk şey, ilk etapta yoğuşmanın nasıl oluştuğunu anlamaktır. Su buharı her zaman havada bulunur, bazen diğer zamanlarda olduğundan daha fazla bulunur. Ilık nem yüklü hava soğuk bir yüzeyle karşılaştığında, metal sundurma çatınızın alt tarafında gördüğünüz su damlacıklarını oluşturmak üzere yoğunlaşır.

Sıradan, berrak, ılık bir sonbahar akşamını ele alalım. Akşamın başlangıcında, metal kulübenizdeki sıcaklık, dışarıdaki hava sıcaklığıyla yaklaşık olarak aynı olacaktır. Akşam ilerledikçe güneş içeri girdikçe ve yer seviyesindeki ılık hava yükseldikçe hava biraz soğumaya başlar. Ancak kulübenizdeki hava yükselemez, orada sıkışıp kalır.

Dışarıdaki sıcaklık düştükçe kulübenin dokusunu etkiler ve bu da soğur. Kulübenin metal kabuğu yalnızca bir milimetre kadar kalındır ve metal iyi bir iletkendir. Oldukça hızlı bir şekilde metal soğur ve 'çiy noktası' olarak bilinen noktaya ulaşır. Sıcak hava ile temas eden soğuk metal, sundurma çatısının iç yüzeyinde su damlacıkları oluşturur. Yoğuşma en yaygın olarak çatıda meydana gelir, çünkü en sıcak, en fazla nem yüklü hava çatı seviyesine yükselir.

Metal hangarlarda oluşan yoğuşmayı ilk etapta nasıl durdurabiliriz?

Buradaki cevap iki aşamadan oluşur.

Birincisi, kulübenin içini mümkün olduğunca kuru hale getirmektir. Genellikle metal hangarlara yükseltilmiş bir zemin verilmez. Metal baraka betonarme bir temel üzerine inşa edilmiş ve monte edilmiştir. Bu beton temelin altında etkili bir nem bariyeri yoksa, o zaman bir su deposu görevi görecek ve ayrıca suyu yerden kulübenin içine iletecektir. Yoğuşma ile ilgili bir sorun varsa, o su buharının kaynağını kesmek yoğuşma sorununa önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Bu biraz mutfak pencere pervazındaki kahveye benziyor. Su buharı kaynağı kaldırıldığında, penceredeki yoğuşma yavaş yavaş buharlaştı ve kayboldu.

İkinci aşama, saçak seviyesindeki kulübenin havalandırmasını iyileştirmektir. Kulübenin her iki yanından saçak seviyesinde küçük delikler açarak, kulübenin içindeki sıcak nem yüklü havanın dışarıya çıkması sağlanır. Bu daha sonra kulübenin içindeki nem seviyesini azaltır ve yoğuşma olasılığını azaltır. Kulübenin karşılıklı duvarlarında havalandırma olması, herhangi bir esinti olursa sıcak havanın temizlenmesine yardımcı olacağı anlamına gelir.

Nem kaynağını bloke etmenin ve aynı zamanda kaçması için bir yol sağlamanın bu kombinasyonu, zamanla kulübenin kuruyacağı anlamına gelir.

Ahşap hangarlarda neden yoğuşma olmaz?

Ana sebep, ahşabın (tipik olarak 12 mm kalınlığında) yalıtım görevi görmesi, ince iletken metal kadar çabuk soğumamasıdır. Elbette 12 mm, binayı gerçekten sıcak tutmak için yeterince iyi bir yalıtım değil. Ancak bir tampon görevi görmesi ve yoğuşma meydana gelmeden önce iç ve dış sıcaklığın eşitlenmesine izin vermek için yeterlidir.

Ayrıca birçok ahşap hangar, metal hangarlardan biraz daha az hava geçirmezdir ve bu, daha sıcak havanın dışarıya kaçmasına izin vererek, bu önemli sıcaklık farkını eşitler.

Ya kulübem neme dayanıklı membranı olmayan bir beton temel üzerine inşa edilmişse?

Metal hangarlarda yoğuşma problemini çözmenin en iyi yolu, en azından bir bahçe kulübesi için, ahşap bir alt zemin inşa etmektir. Metal kulübe çerçevesini desteklemek için ahşap zemin inşa etmek, gelecekteki nem kaynaklarını engellemek için bir bariyer oluşturacaktır. Bu zemine dahil etmeniz gereken ek bir önlem, bir kez daha nemli havanın kulübeye girmesini önleyecek olan havanın kulübenin altına akmasına izin vermek için havalandırmadır.

Kahve ve bahçe kulübeleri, aynı yoğuşma ilkelerine sahiptir

Metal hangarlardaki yoğuşma problemini çözmek için en kolay yol, su buharını kaynağında bloke etmek ve atmosfere kaçmasına izin vermenin yollarını sağlamaktır.

Böylece metal bahçe kulübenizin içini ve içindekileri güzel ve kuru tutabilirsiniz.